Jak obniżyć cholesterol?

 
Wysoki cholesterol

Wysoki poziom cholesterolu to zagrożenie wystąpienia chorób układu krążenia. Można tę sytuację zostawić samą sobie, a można też starać się zminimalizować te ryzyko poprzez obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Jak tego dokonać?

Dieta cholesterolowa


Pierwszym krokiem jest zmiana sposobu odżywiania. Zmiana diety może wydawać się trudna, lecz cały kłopot leży w naszej psychice i przyzwyczajeniach. Dieta cholesterolowa pozwala obniżyć wagę, wyeliminować nadwagę (nadwaga należy do czynników podwyższających ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego). Więcej o diecie możesz się dowiesz się czytając artykuł Dieta na cholesterol.

Ruch


Czyli to, czego Ci zapewne brakuje. Siedzenie przed telewizorem i spędzanie czasu w domu to bardzo łatwe zadanie, niestety nie przynosi zbyt wiele pożytku. Aktywność fizyczna pozwala zredukować nadmiar wagi oraz wpływa na poprawę ogólnej kondycji organizmu. Działa pozytywnie na układ krążenia poprzez regularne obciążanie go. Ruch zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Wiek nie ma nic do znaczenia! Nie ważne czy masz 40 lat czy 70. Dla każdego znajdzie się odpowiednie zajęcie. Niektórzy potrzebują większego wyzwania - uprawiają sporty, biegają, pływają, jeżdżą na rowerze. Jeśli czujesz się na siłach to spróbuj! Co jeśli nie potrafisz przebiec 50m, a wejście na 2. piętro graniczy z cudem? Zacznij od spacerowania, Codzienny, szybki spacer jest najlepszym sposobem na przyzwyczajenie organizmu do wysiłku.

Potrzebujesz więcej porad i wskazówek odnośnie ruchu? Zapisz się na bezpłatny biuletyn.

Eliminacja czynników ryzyka


Dieta i ruch mogą nie wystarczyć. Zanim konieczne będzie sięgnięcie po leki musisz się upewnić, czy rzeczywiście nic nie możesz zrobić. Spójrz na listę czynników ryzyka. Czy wyeliminowano wszystkie? Nadal palisz? Alkoholu jest za dużo? Czas z tym skończyć. Twoje zdrowie zależy od Ciebie! Musisz wybrać. Jak zdecydujesz, że zdrowie jest ważniejsze i czujesz gotowość do zmian, ale nie czujesz się na siłach - poszukaj specjalisty, który pokaże Ci skuteczne sposoby pozbycia się czynników ryzyka. Może to być psycholog lub Twój lekarz.

Pamiętaj, że wszystkie zmiany tu opisane przyczyniają się do poprawy Twojego zdrowia. Nie koniecznie muszą dać natychmiastowe efekty - Musisz uzbroić się w cierpliwość i czekać na rezultaty, które na pewno się pojawią.